1418/​718

Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen, tilskrevet

Et par armstole af bøg med lamineret sæde og ryg af nøddebejdset bøg. Antagelig udført hos Fritz Hansen. (2)

Måske en forløber til Ax-stolen.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Den ene med stol med tørringsrevner i venstre bagben. Den anden stol med revne i øverste laminering på venstre armlæn. Begge stole med lette buler i finér på sæde og ryg.

Moderne kunst og design, 29. april 2014

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK