1921/​1568

George III lygteur i kasse af mahogni. Urskive af messing med timekrans af tin. Værk med “strike-silent” funktion og dato. Sign. Budgen, Croydon. 18. årh.s slutning. H. 38. B. 28. D. 19.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Optræksnøgle medfølger. Manglende nøgle til låge.

Varia, 23. maj 2019

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag