2441/915
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“AT 36”. Sammenklappeligt bakkebord af eg. Vendbar top af massiv teak. Udført og mærket hos Andr. Tuck. H. 48. Diam. 62/71.
Litteratur: Salesco/Andreas Tuck katalog 1967.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak og mindre afslag. Top med reparationer og mindre revner.
Moderne kunst og design, 8. oktober 2024
Vurdering
Hammerslag
10 bud