Jean Deyrolle (f. Nogent-sur-Marne 1911, d. Toulon 1967)
“Maden”, opus 348, Gordes 1953. Sign. Deyrolle; titel og datering på bagsiden. Tempera på lærred. 60×92.
Litteratur: Georges Richar-Rivier: “Deyrolle. Catalogue raisonné. Oeuvre peint 1944–1967”, Paris, 1992, nr. 53.25. Udstillet: Galerie Birch, København, 1954. Udstillet: Galerie Mark, Zürich, 1976, gengivet i farver i kataloget. Proveniens: Galerie Denise René, Paris. Proveniens: Galerie Birch, København. Proveniens: Galerie Mark, Zürich. Proveniens: Dansk privatsamling.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og grafik, 4. marts 2020