2043/564
Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
To vaser og en skål af stentøj, skål modelleret med to hanke. Dekoreret med hhv. æggeskals-glasur samt lys gul glasur med grålige elementer. Tresidet vase sign. E.St.N. Udført og stemplet hos Saxbo, hhv. Denmark 39, Denmark 179 og Denmark 45. Udført 1949–1968. H. hhv. 9,5, 14,3 og 7. (3)
Få ridser og mærker. Vaser: 2. sortering.
Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag
14 bud