2043/​564

Saxbo

Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)

To vaser og en skål af stentøj, skål modelleret med to hanke. Dekoreret med hhv. æggeskals-glasur samt lys gul glasur med grålige elementer. Tresidet vase sign. E.St.N. Udført og stemplet hos Saxbo, hhv. Denmark 39, Denmark 179 og Denmark 45. Udført 1949–1968. H. hhv. 9,5, 14,3 og 7. (3)

Få ridser og mærker. Vaser: 2. sortering.

Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020

Vur­dering

4.000 kr.

Hammerslag

3.600 kr.

14 bud

(Autobud) 3.600 kr.
3.400 kr.
(Autobud) 3.200 kr.
3.000 kr.
2.900 kr.
2.800 kr.
2.700 kr.
2.600 kr.
2.500 kr.
2.400 kr.
2.300 kr.
2.200 kr.
2.100 kr.
2.000 kr.