1402/506
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“AP 29”. Skammel af teak med brunligt stof. Udført hos A.P. Stolen, Købehavn. H. 40. L. 71. B. 42.
Præsenteret på “Købestævnet” i Fredericia, august 1954.
Litteratur: Dansk Kunsthåndværk nr. 9, 1954, s. 143.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Senere betræk.
Moderne kunst og design, 7. januar 2014
Vurdering
Hammerslag
16 bud