1420/646
Kaj Franck (f. Finland 1911, d. Santorini, Grækenland 1989)
Ovaltformet vase af blåligt røgfarvet glas samt klart glas. Sign. K. Franck, Nuutajärvi, Notsjö, 5–56. H. 16,2.
Indvendigt med spor af kalk. Almindelig brugsslitage.
Moderne kunst og design, 13. maj 2014
Vurdering
Hammerslag