2104/​241

Et sæt på fem danske empire skeer af sølv, samt ske af sølv i næsten identisk design. De fem skeer, mester Christian Hosøe, København 1803. En ske mester Henning Jacob Smith, borgerskab Aalborg 1816–1856. Vægt i alt 174 g. L. 18 cm. (6)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Alle skeer graveret med ejerinitialer.

Ældre malerier, møbler og varia, 25. januar 2021

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

850 DKK

850 DKK
(Autobud) 800 DKK
800 DKK
750 DKK