2104/241
Et sæt på fem danske empire skeer af sølv, samt ske af sølv i næsten identisk design. De fem skeer, mester Christian Hosøe, København 1803. En ske mester Henning Jacob Smith, borgerskab Aalborg 1816–1856. Vægt i alt 174 g. L. 18 cm. (6)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Alle skeer graveret med ejerinitialer.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. januar 2021
Vurdering
Hammerslag