2048/857
Georg Jensen (f. Rådvad 1866, d. Hellerup 1935)
Skål af hammerslået sterlingsølv. Fodstykke smedet med stiliseret ornamentik i relief. Udført og stemplet hos Georg Jensen ca. 1915–1927, dessin 415. Vægt 187 gr. H. 7,3. Diam. 16,7.
Glasindsats medfølger ikke.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 24. november 2020
Vurdering
Hammerslag