1948/125
Tysk vægur i kasse af sortmalet træ, med rund skive af hvid emalje med romertal. 19. årh.s slutning. H. 92. B. 33. D. 15.
Proveniens: Sjællandsk herregård.
Pendul, optræksnøgle og et lod medfølger. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. november 2019
Vurdering
Hammerslag