2144/198
To cigaretetuier af sølv, det ene “Sun beam” form, lukke af guld, prydet med blå cabochon-slebet sten, A. Halberstadt Eftf., København 1949; samt hammerslået skønvirke etui, skydelås prydet med månesten, Hans Jensen & Co., København 20. årh.s begyndelse. Vægt 257 g. og 50 g. 11,5×8,5 cm. og 8,5×6 cm. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. AH: Låg meget stramt og lukker ikke tæt, blå sten med afslag. HJ: Låg let skævt.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. november 2021
Vurdering
Hammerslag