Kurt Østervig, tilskrevet (f. 1912, d. 1986)
Spisebord med plade af teak i konveks form og to endeklapper. Stel af bøg med teakbejdsede sko. Drejebar messingbøjle under klapper. Udført og mærket med etiket fra hos Brande Møbelfabrik v/Jørgen Clausen. 1950'erne. H. 73. L. 130/232. B. 76/89.
Snedker Jørgen Clausen købte i 1946 Brande Møbelfabrik.
I 1950–1960erne blev der produceret møbler fra egen tegnestue, men også møbler tegnet af møbelarkitekterne Einar Larsen & Aksel Bender Madsen, Ib Kofod-Larsen og Kurt Østervig.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 11. maj 2021