“Færgen mellem Nyborg og Korsør”. Usigneret. Betegnet “168” med blyant i nederste højre hjørne. Samt betegnet på bagsiden “Tegning af Eckersberg”. Verso blyantsstudier af sejl. Pen og tuschlavering på papir. Bladmål 25×34.
Proveniens: Sandsynligvis solgt på kunstnerens søn Erling C. W. Eckersbergs dødsboauktion 1890, under Haandtegninger, C. W. Eckersberg nr. 168, 6 Bl. Studier af Skibe. Bruun Rasmussen auktion 795, 2008 nr. 213 afb. s. 21.
Malerier og tegninger, 21. september 2021