2041/​844

Svend Weihrauch (f. Viborg 1899, d. Aarhus 1962)

Svend Toxværd

Saucekande af sterlingsølv, glat korpus med stjerthank af mørkt træ og fodring af ebonit. Dessin 33203. Udført hos F. Hingelberg. H. 7,5. Samt kande og skål af sølv og sterlingsølv. Udført og stemplet hos Svend Toxværd. H. 15 og 4,5. Vægt ca. 744 gr. (3)

Skål graveret på siden. Fremstår med alm. alders- og brugsslitage.

Moderne kunst og design, 6. oktober 2020

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

2.100 DKK

2.100 DKK
2.000 DKK