1543/​1731

13 par kopper af porcelæn dekorerede i farver og guld bl.a. med portræt af Frederik 6., blomster og inskription, flere dekorerede med transferprint. Én kop mrk. Rosenthal. Hovedparten umærket. 19. årh. H. 6–14. (13)

Kop med portræt af Frederik 6. med hårrevne samt mindre brændingsrevne ved hank. Kop dekoreret med aks i guld med hårrevne. Tre kopper med reparation på hank, den ene underkop desuden med hårrevner. Kop med afslag på perlestaf. Flere kopper med kraftig slitage på guld.

Varia, 22. oktober 2015

Vur­dering

1.000 DKK

Hammerslag

380 DKK

380 DKK
(Autobud) 360 DKK
360 DKK
260 DKK
250 DKK