Tre større og mindre siddende hunde af koldbemalt terracotta i form af mops/bulldogs. England eller Østrig, 19. årh.s anden halvdel. H. 19–27 cm. (3)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Flere små afslag. Største hund med brunt halsbånd: Forben knækket/limet. Hund med rødt halsbånd: Et øre med revne/reparation, et øje med revne/slidt overflade.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. januar 2021
21 bud