1544/​1515

“Flora Danica” bestik af forgyldt sterlingsølv og skafter af porcelæn, dekoreret i farver og guld med blomster. Royal Copenhagen, Georg Jensen. L. 21,5–25 cm. (17)

Bestående af: 5 middagsknive, 1 frokostkniv, 6 middagsgafler, 5 middagsskeer.

Fremstår med alders- og brugsslitage, forgyldning slidt/oxideret nogle steder på gafler og skeer, en ske limet, ni skafter med glasur- og/eller hårrevner.

Varia, 29. oktober 2015

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

10.500 DKK

10.500 DKK