734/​1642

Joakim Skovgaard (f. København 1856, d. sst. 1933)

“Ulver og Vænelil”. Folkevisemotiv. Sign. J. S. 1898. 69×54.

Proveniens: Winkel & Magnussen auktion 144, 1933 nr. 189, afb. s. 21.Billedet kendes også i en større udgave fra samme år (84×58), som befinder sig på Skovgaard Museet i Viborg. Endvidere har Kunstindustrimuseet i København en gobelin fra 1914 med samme motiv. Historien om Ulver og Vænelil er yderst dramatisk, hvilket med al tydelighed fremgår af maleriet. Ulver lokker Vænelil bort for at dræbe hende som den niende jomfru og derved sone sine synder. Ved list får Vænelil dog overtaget og ender med at dræbe Ulver med hans eget sværd: “Så kvindelig hun sværdet drog, så mandelig hun til ham hog.”.

Malerier, 9. september 2004

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

11.000 DKK