Foto endnu ikke klar
888/​520

Olaf Rude (f. Rakvere, Estland 1886, d. Frederiksberg 1957)

Købt af Fuglsang Kunstmuseum i september 2019.

“Landskab. Skejten”, 1911. Sign. Olaf Rude. Olie på lærred. 79×90

Litteratur: Poul Uttenreitter: “Maleren Olaf Rude”, København, 1946, gengivet side 52 og omtalt side 48 - “... efter at være kommet hjem fra Paris tog Rude til Frejlev og malte i Skejten det smukke landskab med to egetræer, hvis løvmasser kaster skygge over stammerne og hen over marken; i baggrunden Sundet, blåviolet under den lysende himmel - det hele gjort med stor koloristisk dristighed, friskhed og kraft. I sin maleriske stil har det berøringspunkter både med Paul Gauguin og Van Gogh....”

Udstillet: “Olaf Rudes Retrospektive Udstilling”, Charlottenborg, København, 1945.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier og skulpturer, 24. september 2019

Vur­dering

300.000 DKK

Hammerslag

290.000 DKK