2050/​8733

Ni russiske lakæsker og tobakskrukker, låg dekorerede med trojka- og figurscenerier. Delvist signerede og stemplede. 19.-20. årh. H. 2,5–11,5. B. 8,5–17,5. D. 5,5–10. Diam. 11,5–13. (9).

Alders- og brugsslitage, bl. a. krakeleringer, afslag og revner.

Russisk tema, 7. december 2020

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

4.200 DKK

4.200 DKK
4.000 DKK