896/158
Antikt Keshan souf silketæppe, Persien. Klassisk nichedesign med blomstervase, forbundne slyngede grene, rosetter og palmetter. Udført i reliefteknik. Urørt stand. Ca. 800.000 kn. pr. m2. 20. årh.s begyndelse. 196×139.
Proveniens: Svensk privatsamling.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: carpets@bruun-rasmussen.dk
Møbler og varia samt Avening Court, del II, 16. september 2020
Vurdering
Hammerslag