1922/49
August Carl Lorange (f. Wienrode i Harzen 1833, d. Kairo 1875)
Portræt af en italienerinde. Studie. Sign. A. Lorange Roma 67. Olie på lærred. 46×34,5.
Enkelte minimale krakeleringer og afskalninger. Retoucheringer. Lærred bør strammes op. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier og møbler, 27. maj 2019
Vurdering
Hammerslag