903/165
Et par franske kandelabre, efter model af Claude Michel kaldet Clodion (1738–1814) af forgyldt og patineret bronze, hver med stående kvidelig figur med tre lysholdere, baser af grøn og hvid marmor. Hver signeret i støbningen CLODION. 19. årh.s slutning. H. 53. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Antikker, møbler, kunsthåndværk, tæpper og bøger, 22. september 2021
Vurdering
Hammerslag