Olaf Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1896, d. 1969)
Udkast/arbejdsmodel til minderelief for astronom Ole Rømer (f. Aarhus 1644, d. København 1710), udført af kobber monteret i træramme. Originalværket er opstillet i 1965, og forefindes på ydermuren på Aarhus Rådhus. To arbejdsskitser medfølger. Unika. Modellen 39,5. x 42,5. (3)
Proveniens: Hidrører fra Eva Stæhr-Nielsen og Olaf Stæhr-Nielsens egen samling.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Skitser med adskillige håndteringsmærker.
Moderne kunst og design, 20. januar 2015
32 bud