865/​9

Portræt af grosserer Charles Petit (1776–1823) i sort frakke, gul vest, fadermordere og hvidt halsbind og skjortebryst og hans hustru Catherine Sophie Petit, f. Fiedler 1788–1881) i sort kjole med kniplingskrave og hårbånd samt rødt sjal. 1816 og 1819. Usigneret. Olie på lærred. Hver 52×60. Empirerammer med laksegl fra Kiøbenhavns Toldkammer.(2).

Emil Hannovers fortegnelse over C. W. Eckersbergs malerier nr. 210 og 253. Han afbildet s. 177 og omtalt s. 188.

Portrættet af Charles Petit var det første portræt C. W. Eckersberg malede efter hjemkomsten fra den store udenlandsrejse til Frankrig og Italien.

Litteratur: C. W. Eckersberg skriver i sin dagbog under 30. december 1816: “Bekomet af Hr. Petit for et Portrait 120 Rbdr”.

Igen skriver maleren i dagbogen 31. december 1819: "Imodtaget for Madam Petits Portrait 18 Species.

Proveniens: Fabrikant Emil Hornung Petit, Altenburg i Sachsen. På blændrammen står der Altenburg og gemahlt von Eckersberg. Herregården Eriksholm. Malerierne har aldrig været handlet og har tilhørt den samme familie gennem generationer.

Malerier & tegninger, 31. maj 2016

Vur­dering

200.000–300.000 DKK

Hammerslag

200.000 DKK