Julius Paulsen (f. Odense 1860, d. København 1940)
Sovekammer interiør med en kvindelig model siddende i en seng. Sign. J. P. Med dedikation fra kunstneren på rammen, dateret 1926. Olie på træ monteret i glasramme. Lysmål 26×22.
Få minimale afskalninger. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. februar 2020
20 bud