2009/​43 Julius Paulsen: Sovekammer interiør med en kvindelig model siddende i en seng. Sign. J. P. Olie på træ monteret i glasramme. Lysmål 26×22.

Be­skriv­el­se

Sovekammer interiør med en kvindelig model siddende i en seng. Sign. J. P. Med dedikation fra kunstneren på rammen, dateret 1926. Olie på træ monteret i glasramme. Lysmål 26×22.

Få minimale afskalninger. Undersøgt i ramme.

Ældre malerier, møbler og varia, 24. februar 2020

Kunstner

Julius Paulsen (f. Odense 1860, d. København 1940)

Vur­dering

6.000–8.000 kr.

Hammerslag

8.000 kr.

20 bud

8.000 kr.
(Autobud) 7.500 kr.
7.500 kr.
7.000 kr.
6.500 kr.
(Autobud) 6.000 kr.
6.000 kr.
5.500 kr.
5.000 kr.
(Autobud) 4.800 kr.
4.800 kr.
(Autobud) 4.600 kr.
4.400 kr.
4.200 kr.
4.000 kr.
3.800 kr.
3.600 kr.
3.400 kr.
3.200 kr.
3.000 kr.