1812/​526

Mogens Koch (f. Frederiksberg 1898, d. København 1992)

Tre skabe af massiv teak samlet med synlige sinker, med tre tilhørende sokler. Skabe med originale messingforede samlingshuller. Udført hos Rud. Rasmussens snedkerier, København. Skabe H. 76. B. 76. D. 36. Sokler H. 5. B. 76. D. 36. (6)

Mogens Koch reolen - eller Byggereolen - fremstår i dag som et ikon for designelskere verden over. Det unikke håndværk, de fine detaljer og det tidløse design appellerer også til nye generationer, der lægger vægt på kvaliteten og den fleksibilitet som systemet yder. Allerede i 1928 lagde Mogens Koch grunden til reolen, hvor de første tegninger så dagens lys til det modulære reolsystem. I 1930 lavede Rud. Rasmussen den første protype, og i 1932 startede produktionen.

Således er Mogens Koch reolen produceret uafbrudt i mere end 75 år hos Rud. Rasmussen. Her har snedkeriet forfinet det industrielle håndværk, hvor elementerne udføres i massivt træ i særligt tynde dimensioner af erfarne snedkere, som med de traditionelle sinke- og gratsamlinger skaber en utrolig stor styrke og stabilitet i hvert eneste modul.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Farveforskelle. Tre nøgler medfølger.

Moderne kunst og design, 20. marts 2018

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

25.000 DKK

23 bud

25.000 DKK
24.000 DKK
23.000 DKK
(Autobud) 22.000 DKK
22.000 DKK
(Autobud) 21.000 DKK
20.000 DKK
(Autobud) 19.500 DKK
19.000 DKK
(Autobud) 18.500 DKK
18.000 DKK
15.500 DKK
(Autobud) 15.000 DKK
15.000 DKK
(Autobud) 14.500 DKK
14.000 DKK
(Autobud) 13.500 DKK
13.000 DKK
(Autobud) 12.500 DKK
12.000 DKK
(Autobud) 11.500 DKK
11.000 DKK
10.500 DKK