905/47
Laurits Tuxen (f. København 1853, d. sst. 1927)
“Stående model”. Sign. L. T. 1899. Olie på lærred. 56×41.
Lise Svanholms fortegnelse over Laurits Tuxens malerier nr. 529.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 65, 1955 nr. 111.
Malerier og tegninger, 30. november 2021
Vurdering
Hammerslag