1636/930
Frits Henningsen (f. 1889, d. 1965)
Et sæt på seks stole af bejdset bøg. Sæde betrukket med grønt uld. Udført hos snedkermester Frits Henningsen. (6)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 6. september 2016
Vurdering
Hammerslag