2450/865
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“Ry 100”. Reol af eg, med 29 hylder, fem sidevægge, fem metalfødder, fire metalstænger, adskillige hyldeholdere og metalbeslag. Udført hos Ry Møbler. H. 205. Samlet L. ca. 410. D. 36.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. En hylde udskåret.
Vurdering