2441/15
“Fransk lilje” og “Empire” bestik af sølv samt toilet garniture af sølv bestående af to børster og et spejl. Danmark, 20. årh. Vægt ekskl. garniture 2472 g. (61)
Fransk Lilje: 12 suppeskeer, 12 dessertskeer, 10 teskeer, 11 kaffeskeer, 20 diverse serveringsdele. Empire: 9 kaffeskeer. Samt fire mindre dele af andet mønster.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Fleste dele med monogram indgraveret.
Ældre malerier, møbler og varia, 7. oktober 2024
Vurdering
Hammerslag