1947/​748

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“Wingchair”. Lænestol med stel af stål. Sæde, sider og ryg betrukket med sort uld. Model CH 445. Designet 1960. Udført hos Carl Hansen & Søn.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker på ben. Betræk med let smuds.

Moderne kunst og design, 19. november 2019

Vur­dering

12.000 DKK

Hammerslag

10.000 DKK

10.000 DKK