Henry Heerup (f. København 1907, d. sst. 1993)
Tre kompositioner fra mappen “4 Humoresker”, 1975. Alle sign. Heerup, 272/500 med titler. Litografier i farver. Bladstørrelser 49×34. Uindrammede. (3)
Litteratur: Moestrup 263, 264, 266.
Mindre håndteringsmærker og let brunlig farveforskel / lysrand fra tidligere montering.
Moderne kunst og design, 22. september 2020
35 bud