1644/505
Ubekendt snedkermester
Barstol med trebenet sæde og ben af massiv bejdset birk, fodring af sortlakeret metal.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Løs i samlingerne.
Moderne kunst og design, 1. november 2016
Vurdering
Hammerslag