2043/​510

Mogens Koch (f. Frederiksberg 1898, d. København 1992)

Reolvæg bestående af ni 1/1 bogkasser, tre 1/2 bogkasser samt en vitrinekasse af massiv mahogni. Udført og mærket hos Rud. Rasmussen Snedkerier. H. 76. B. 76/38. D. 27,5. (13)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker samt borede huller i bagklædninger. Vitrine mangler beslag til tre hylder.

Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

26.000 DKK

26.000 DKK
25.000 DKK