1619/​2025

Richard Nissen (f. 1928, d. 2022)

“Yin”. Et par kinastole af bøg med kølleformede ben, sortlakeret kopstykke, løs sæde betrukket med sort skind. Udført hos Nissen, Langaa. (2)

Armstolen er lavet ud fra gammelt kinesisk princip, kopstykke samlet af seks dele med kiler. Totalproduktionen af stolene er under 100 stk.

Proveniens: Richard Nissens private samling.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Kopstykke på én stol med enkelte afskalninger i lakering.

Quistgaard, 10. maj 2016

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

8.000 DKK

(Autobud) 8.000 DKK
7.500 DKK
(Autobud) 7.000 DKK
6.500 DKK
4.000 DKK