Dansk maler, 19. årh.
Opstilling med drueklase. Sign. Marinus Simoni Marts 1826. Blyant/Kul på papir. Lysmål 23×28,5 samt Opstilling med gren podet med ferskner og kirsebær. Sign. Marinus Simoni Juli 1826. Blyant/Kul på papir. Lysmål 22,5×29. (2).
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 188, 1965 nr. 208.
Papiret er gulnet. Misfarvninger. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 8. marts 2021