Ubekendt maler, 19. årh.
Portræt af en herre med kravat og gyldenbrun jakke. Usigneret. Olie på lærred monteret på lærred. 65,5×53.
Proveniens: Gesandt, kammerherre, Storkorsridder Frederik von Kiær (f. 1825); siden dennes sønner, som havde bopæl i Skt. Petersborg indtil 1917.
Minimale krakeleringer samt enkelte små afskalninger. Enkelte luftbobler.
Ældre malerier og møbler, 27. februar 2017