838/​149

Norsk barok lågkrus af sølv, cylinderformet glat korpus på hvælvet fodstykke, gæk i form af pinjekogle, låg graveret med blomster og bladværk, inskriptionen “Wibolt Hans Søn Fris Margrete Powels Daater 1650” samt to medailloner med ejerinitialerne C:M:S M:J:D og NNSL SRD 1699. Korpus graveret og punslet med senere ejernavne. Mester Christopher Lauritzen, Tønsberg ca. 1650. Vægt 1116 gr. H. 21,5 cm.

Proveniens: Generaldirektør Ole Olsens samling. Litteratur: Hermann Schmitz: Generaldirektør Ole Olsens Kunstsamling, bind 1, kat. nr. 382, afbildet tavle 50, her ukorrekt beskrevet som værende udført af den københavnske mester Carsten Lauridsen. Lignende lågkrus af samme mester, dateret 1651, omtalt og afbildet i Jorunn Fossberg: Norske Sølvstempler, Gullsmedhåndverk i byene på Østlandet før 1870, s. 162/163.

Varia, møbler og tæpper, 27. februar 2013

Vur­dering

100.000–200.000 DKK

Hammerslag

260.000 DKK