1949/527
Philip Arctander (f. København 1916, d. sst. 1994)
“Muslingestolen”. Lænestol med armlæn og ben af eg, sæde og ryg betrukket med dybthæftet, brunligt velour. Designet 1944. Udført hos Nordisk Staal- & Møbel Central, Danmark eller hos Vik & Blindheim, Sykkylven, Norge. 1940–50'erne.
Dette emne handles i fuldmoms
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Senere betræk. Stel med senere forstærkninger i form af stålstænger.
Moderne kunst og design, 3. december 2019
Vurdering
Hammerslag
15 bud