1243/852
Alfred Christensen
Et par lænestole med stel af lakeret bøgetræ, sæde og ryg med grønt betræk. Model 23. Udført og stemplet hos Slagelse Møbelværk ca. 1950. (2)
Litteratur: Tidsskriftet “Bygge og Bo”, hæfte 2–3, efterår 1951, side 27. Lignende model afbildet.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Lak på armlæn med slitage. Betræk med slitage og pletter.
Moderne kunst og design, 23. oktober 2012
Vurdering
Hammerslag