Georges Braque (f. Argenteuil 1882, d. Paris 1963)
“L'oiseau de feu (Oiseau XIII)”, 1958. Sign. G. Braque, 23/75. Radering i farver. Bladstørrelse 65×58
Litteratur: Vallier 121. Proveniens: Arkitekt Jørn Utzon.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og grafik, 17. juni 2020