919/​41

Fritz Petzholdt (f. København 1805, d. Patras 1838)

“Nogle Piletræer ved Kalkbrænderiet”. Usigneret. På bagsiden dateret September 1825. Olie på malepap. 18×20,5.

Nærværende maleri vil blive optaget i Lise-Lott Barlas' ræsonnerede katalog over Fritz Petzholdts værker.

Proveniens: Generalkonsul Johan Hansens samling nr. 1473 (1931), dennes auktioner, del VI, Winkel & Magnussen 131, 1933 nr. 150. Bruun Rasmussen auktion 474, 1985 nr. 378. Bruun Rasmussen auktion 497, 1987 nr. 404.

Petzholdt begyndte i 1825 som privatelev hos C. W. Eckersberg (1783–1853).

Det gamle kalkbrænderi lå lige nord for København og udgjorde et pittoresk motiv for guldaldermalerne - her var smuk natur helt tæt på havet og særprægede murede bygninger til brænding af kalk. Det blev derfor et yndet udflugtsmål for mange af eleverne på kunstakademiet, som netop her i begyndelsen af 1820'erne på eget initiativ, inspireret af kunstnermiljøerne rundt omkring i Europa, begyndte at tage på fælles udflugter ud i København og omegn for at male og tegne under åben himmel direkte efter naturen.

Træer blev et hovedmotiv for Petzholdt. Som Lise-Lott Barlas skriver i en anden katalogtekst til et af Petzholdt værker, tidligere solgt på auktion hos Bruun Rasmussen, hvor hun også kort nævner nærværende værk:

“Som landskabsmaler nåede Petzholdt i sit korte liv at tegne og male mange træer af forskellige arter afhængende af hans opholdssted. Træerne var i grunden hans hovedmotiv. Eksempelvis malede han som 20-årig et af sine første landskabsbilleder af nogle piletræer ved Kalkbrænderiet [nærværende maleri], siden ege i i Klampenborg, og i Charlottenlund et parti bøgetræer.”

Bruun Rasmussen takker cand.mag. Lise-Lott Barlas for hjælp til katalogisering af nærværende maleri.

Ældre malerier, 4. marts 2024

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

20.000 DKK