En senantik antagelig romersk dobbeltring af guld prydet med granulering og to cabochonslebne granater. 2.-4. årh. e. Kr. Vægt 3 gr. Indre diam. ca. 19 mm.
Proveniens: Ifølge informationer erhvervet hos Gorny & Mosch i 2016.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Gammel reparation samt materiale, muligvis udfyldning, der er kommet ud. Ridser og mindre indtryk.
Ældre malerier, møbler og varia, 11. maj 2020
29 bud