2003/​863

Carl-Harry Stålhane (f. 1920, d. 1990)

Tre vaser af stentøj, den ene modelleret med hank, dekoreret med brun harepelsglasur. Sign. GN. Udført hos Rörstrand. H. 10,5–19. (3)

Almindelig brugspatina, herunder overfladiske ridser. Nedkortet vase.

Moderne kunst og design, 14. januar 2020

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.500 DKK

2.500 DKK