1415/37
Anton Thiele (f. København 1838, d. Kalundborg 1902)
Skovparti. Usigneret. Olie på lærred. 83×120.
Proveniens: I kunsterens efterslægts eje indtil i dag.
Enkelt retouchering. Minimale krakeleringer.
Ældre malerier og møbler, 7. april 2014
Vurdering
Hammerslag