2348/970
Bjørn Wiinblad (f. København 1918, d. 2006)
Kombineret firearmet kandelaber og blomsteropsats af lertøj modelleret i form af kvindebuste. Top og siden af hovedet med cirkulære åbninger til blomster. Dekoreret med blå og lysegrå glasur. Sign. Bjørn Wiinblad 73. H. 35,5. Diam. 23. Lystyllers indv. diam. ca. 2,8.
Almindelig brugspatina.
Moderne kunst og design, 28. november 2023
Vurdering
Hammerslag
18 bud