1812/16
Dansk Barok standur i kasse af egetræ, urskive af blåmalet metal med timekrans af tin. Sign. Ottho Arboe Bornholm 18. årh.s slutning. H. 217.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Lodder, pendul samt optræksnøgle medfølger.
Ældre malerier og møbler, 19. marts 2018
Vurdering
Hammerslag