1812/​16

Dansk Barok standur i kasse af egetræ, urskive af blåmalet metal med timekrans af tin. Sign. Ottho Arboe Bornholm 18. årh.s slutning. H. 217.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Lodder, pendul samt optræksnøgle medfølger.

Ældre malerier og møbler, 19. marts 2018

Ure ▸ Standure

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag

3.000 DKK

3.000 DKK